Upprop och nyhetsbrev

Bild för Peter Jonsvik

Föreningen För Fulla Segel

Här kommer en uppdatering om arbetet med skonaren Kvartsita och föreningen För Fulla Segel. Mer information publiceras fortlöpande på www.kvartsita.se Med denna läsning hoppas vi kunna inspirera till att ge ett bidrag till verksamheten eller att bli medlem för året 2020. Vi tar också kontakten för att underhålla vårt medlemsregister.

Verksamhet

Vår verksamhet är uppdelad i två bitar kan man säga, den ena är seglingarna och seglarskolorna vi håller under sommarhalvåret, den andra är arbetet med själva skutan, underhållsarbete, utveckling av fartyget och bevarandet av kulturmiljön kring Kvartsitahuset på Kyrkekajen i Fiskebäckskil. I år får den första delen av vår verksamhet tyvärr stryka på foten till följd av Coronans framfart, men den andra delen lever till fullo! Tyvärr är det ju seglingarna som ger inkomster och fartygsvården som genererar utgifter, så nu hoppas vi på lite extra stöd från våra medlemmar, bidragsgivare och donatorer i år för att kunna arbeta på och få Kvartsita i toppskick! Nytändning För ett och ett halvt år sedan var starten på en nytändning för föreningen, sedan dess har stora arbeten gjorts för att göra Kvartsita vackrare, säkrare, bättre och mer välutrustad. Vi höll också i utbildning för vår ombordpersonal och uppdaterade våra säkerhetsrutiner. Vi genomförde flera medlemsseglingar och endagsseglingar säsongen 2019 samt deltog på två skutsammanskomster i Lysekil och Öckerö. Under sommaren seglade vi med bl.a. konfirmander för Svenska Kyrkan och Synskadades riksförbund. Under 2019 gjordes en stor översyn av skutan, och några akuta arbeten genomfördes för att framförallt kunna upprätthålla säkerhetskrav ombord. Utöver det påbörjades många stora projekt så som byte av brädgång, tätning kring däckshus, installation av luftvärmepump, avfuktare installerade i alla utrymmen ombord, renovering av motorn, och naturligtvis all den slipning, lackning och oljning som ett träfartyg kräver. Mast o rigg togs ner för total översyn. När hon påmastad och riggningsarbetet fortsätter

Möjligheter till medlemsseglingar 2020 får vi återkomma till när Folkhälsomyndigheten ger instruktioner. 2021 är ambitionen är att rigga Kvartsita till toppsegelskonare Arbetslag Vi är ett gäng entusiaster som ideellt håller på med arbetet, inte bara på torsdagar med den strävsamma torsdagsgruppen, utan nästan varje dag i veckan är det några på plats och sliter på med arbetet. Information och våra behov Vi hoppas du är fortsatt intresserad och vill vara medlem och betalar in medlemsavgiften eller ger ett bidrag. Medlemsavgiften är 200 kr för enskild medlem och 400 kr för en familj. Ange namn, e-postadress och gärna telefonnummer. För familj även familjemedlemmar om det får plats, annars kan du komplettera med ett mail. Antingen sätter du in aktuellt belopp på BG 895-7268 eller swish 1233481017 För enkelhetens skull har vi lagt in QR-koden för Swish

Upprop

En annan sak vi gärna lyfter är att det skulle vara fantastiskt kul att se fler medlemmar ta del i arbetet ombord! Vi följer säkerhetsreglerna kring Corona och det är en härlig sysselsättning att vara med och se fartyget bli sitt allra vackraste jag! Man behöver ingen som helst förkunskap för att vara med, ibland behövs det bara någon som håller i andra ändan på ett måttband. Så om du söker något att lägga lite tid och energi på, nu när så mycket stänger ner, så är du varmt välkommen ner till Kvartsitahuset och Kvartsita själv.

Svara gärna

Om du har e-postadress så svara gärna på det här utskicket med e-post så ser vi att adressen fungerar och att du tillåter oss att skicka information till dig på det här sättet in framtiden. Skriv gärna med namn, adressuppgifter och telefon. Detta gör det enklare att snabbt kunna skicka information och blir mera miljövänligt. Om du inte vill vara med i vår sändlista så säg det i svaret. I fortsättningen kommer vi bara att skicka ut information till de som är betalande medlemmar. Information om arbetet, medlemsseglingar/endagsturer, planerade seglingar och annat intressant.

Med vänliga hälsningar

Styrelsen för Föreningen För Fulla Segel

Wiggo Ordförande

072-732 29 03

GDPR Föreningen följer Dataskyddsförordningen GDPR och behandlar endast personuppgifter där det finns laglig grund för att fullgöra förpliktelser i lag eller avtal, eller om det finns ett uttryckligt samtycke från dig som medlem. Exempel på information, namn och kontaktuppgifter, roller för sjöfart och roll i föreningen Enligt GDPR skall uppgifterna borttas då medlem utträder. Kontaktuppgifter behålles för föreningens historik och för framtida kontaktmöjligheter. Dock tas dessa bort när medlem eller före detta medlem så önskar ​

Föreningen För Fulla Segel​

Kansliet Kvartsita ​Kyrkekajen 10

Info@kvartsita.se

451 78 Fiskebäckskil​

Bankgiro: 895-7268 ​Swish: 1233481017